איך לדבר על הטרדה מינית למתבגרים?

כדי לדבר על הטרדה מינית עם מתבגרים
כדי לדבר על הטרדה מינית עם מתבגרים, עלינו להיות ברורים לגבי המידע שאנו רוצים לספק להם.
דיבור על הטרדה מינית עם בני הנוער שלך ימנע מהם להפוך לקורבנות או מבצעים. גלה כיצד לעשות זאת.

כהורים, אנו מגנים על ילדינו ומלמדים אותם להגן על עצמם מכל מה שעלול להזיק להם: זרים ברחוב, פציעות פיזיות, תאונות, סמים ועוד. עם זאת, לא תמיד אנחנו שמים מספיק דגש על שיחה איתם על הטרדה מינית. כי אנחנו חושבים שזה מוקדם מדי, כי זו שיחה מביכה, או כי אנחנו לוקחים כמובן מאליו שהם כבר יודעים כל מה שהם צריכים לעשות. אבל בהנחה שכל הדברים האלה היא טעות חמורה.

לפי הסטטיסטיקה, היום אנו יודעים ש -1 מכל 5 ילדים מתחת לגיל 18 הוא קורבן להתעללות מינית. אבל זה לא הנתון המדאיג ביותר, שכן גם הערכות מצביעות על כך שיותר ממחצית מהצעירים בין הגילאים 12-18 חוו הטרדה מינית בשלב מסוים בחייהם.

כפי שאתם יכולים לראות, זו לא אפשרות כל כך רחוקה או נידחת והיא חלק מהמציאות אליה נחשפים ילדינו. מסיבה זו, אנו רוצים להציע לכם כמה טיפים כדי שתוכלו להתייחס לנושא היום עם שלכם.

כמה דברים שכדאי לדעת לפני שמדברים על הטרדה מינית עם ילדיכם

כדי לדבר על הטרדה מינית עם מתבגרים, עלינו להיות ברורים לגבי המידע שאנו רוצים לספק להם. אחרת, אנו עשויים להשמיט נתונים חשובים שיכולים לעשות הבדל גדול.

כמה מההיבטים העיקריים הקשורים לבעיה זו הם הבאים:

  • הטרדה מינית יכולה להיגרם גם לבנים וגם לבנות. למרות שיש אחוז גבוה יותר של נשים קורבנות, זה לא אומר שגברים צעירים לא יכולים לחוות את זה.
  • בדרך כלל, העבריין הוא חלק מהמעגל הקרוב של הקורבן. לכן, אסור לנו רק להזהיר אותם מפני הסכנות של זרים, אלא גם להזהיר אותם שהטרדה יכולה להגיע ממשפחה, חברים, מורים או חברים לבית הספר.
  • בחלק גדול מהמקרים, מבצעי ההטרדה הם קטינים אחרים. במילים אחרות, לא רק מבוגרים ואנשי סמכות יכולים לממש זאת, אלא גם בני גילם. לכן, עליהם להיות ערניים גם באינטראקציות עימם.

איך אתה מדבר על הטרדה מינית עם הילדים המתבגרים שלך?

מומלץ מאוד ששיחות בנושא זה יתחילו כבר בילדות ושההורים יפתחו מלכתחילה תקשורת גלויה וגלויה המספקת מידע חשוב לילדיהם.

איך אתה מדבר על הטרדה מינית עם הילדים המתבגרים שלך
איך אתה מדבר על הטרדה מינית עם הילדים המתבגרים שלך?

עם זאת, אם עדיין לא התמודדתם עם המשימה הזו עם ילדיכם, הקפידו לבצע אותה בהקדם האפשרי. זכרו שבגיל ההתבגרות מתעורר עניין רומנטי ומיני באנשים אחרים וכי מערכות היחסים הראשונות מסוג זה מתרחשות לעיתים קרובות. מסיבה זו, שיחה נכונה ובזמן יכולה למנוע כמה חוויות שליליות.

הנה כמה טיפים שכדאי לזכור כשדנים בנושא זה עם בני הנוער בבית. שימו לב!

הגדירו בצורה ברורה מהי הטרדה מינית

הדבר הראשון שעליך לעשות הוא לעזור לילדים שלך לקבל הגדרה ברורה של מהי הטרדה מינית. זה יאפשר להם לזהות את זה בקלות אם הם רואים את זה או סובלים את זה וגם להיות מודעים למה שהם עושים אם הם באים לתרגל את זה בעצמם.

הטרדה מינית כוללת כל מעשה או מילה בעלי אופי מיני המבקשים לפגוע, להטריד או להפחיד אדם אחר.

בין הביטויים העיקריים של הטרדה, ניתן לציין את הדברים הבאים:

  • נגיעה מינית, תופסת או צובטת מישהו ללא הסכמתו.
  • הערות מגונות, בדיחות או מחוות.
  • הפצת שמועות מיניות על אדם אחר.
  • פרסום או שיתוף של תמונות או סרטונים אינטימיים או מפורשים של אדם אחר.
  • לבקש ממישהו לעשות דברים שאתה לא רוצה, כמו לשתף את התמונות האינטימיות שלו או לעסוק בפעילות מינית.
  • רומז בעקשנות כאשר האדם האחר הביע את סירובו ואי הסכמה.

הדריכו את ילדיכם ללמוד להציב גבולות

לדעת להציב גבולות חיוני על מנת למנוע מצבים מסוג זה. עם זאת, בני נוער רבים מתקשים לומר לא בכל תחום בחייהם. זה קורה מתוך צורך לרצות אחרים, מתוך פחד להידחות, או מתוך חוסר ביטחון עצמי.

לכן, חשוב שתלמדו את ילדיכם להביע את דעתם בתקיפות ובכוח, ללא חשש ממה שאחרים יחשבו. והם צריכים ללמוד את זה בשלב מוקדם בחיים.

תן להם את המסר שהם אלו שמחליטים לגבי הפרטיות שלהם

חיוני להסביר למתבגרים שהם אלה שיש להם כוח מוחלט על הפרטיות שלהם בכל עת.

זה לא משנה אם בעבר הם היו אינטימיים עם מישהו ועכשיו הם כבר לא רוצים להיות, או שהם התחילו פלירטוט והחליטו להפסיק אותו. תמיד יש להם את הזכות לומר אם הם רוצים לעשות משהו או לא, איך ועם מי לעשות את זה, בלי קשר למה שקרה קודם.

אל תמזער את הבעיה

על הקורבנות לדעת לזהות הטרדה כשהם סובלים ממנה, כמו גם שותפים ומבצעים.

מחוות, הערות או פעולות לא מתאימות לרוב מוזלות ומוצדקות בבדיחה פשוטה, אבל זה לא אמור להיות המקרה. התייחסו לנושא ברצינות ובחגיגיות הראויה ועודדו את ילדיכם לא להיות שותפים לפעולות הבלתי הולמות של בני גילם. לעצור חבר יכול להיות מסובך, אבל זה הדבר הנכון לעשות.

הדגש את ההשלכות הפסיכולוגיות

בהתאם לאמור לעיל, עלינו לשתף את המתבגרים בנזק הרב שהטרדה מינית עלולה לגרום לאדם. בעיות הערכה עצמית, הפרעות חרדה, פחד, מתח, טראומה רגשית ודיכאון הם רק חלק מהם.

כמה דברים שכדאי לדעת לפני שמדברים על הטרדה מינית עם ילדיכם
כמה דברים שכדאי לדעת לפני שמדברים על הטרדה מינית עם ילדיכם.

הילדים שלכם חייבים לדעת שזה לא משחק אלא תוקפנות שיכולה להשפיע עמוקות על חייו של אדם ולהגביל אותם, אפילו בבגרותו.

ציין את תפקידה של המדיה החברתית בבעיה זו

לבסוף, חשוב להזכיר במיוחד את הרשתות החברתיות ואת התפקיד שהן ממלאות. בריונות ברשת היא חמורה כמו בריונות פנים אל פנים, ולמרבה הצער, היא די מנורמלת.

מריחת תמונה של מישהו באינטרנט, עיסוק בסקס לא רצוי או שיתוף תמונות פרטיות הן כל פעולות חמורות המהוות סוג של הטרדה מינית.

אולי יעניין אותך: מהו טיפוח וכיצד ניתן למנוע אותו?

לדבר על הטרדה מינית זה לא משהו שעושים ביום אחד

לבסוף, אנחנו רוצים להזכיר לכם שלדבר על הטרדה מינית עם ילדיכם רק פעם אחת לא יעשה הרבה הבדל. זה חייב להיות מרוץ למרחקים ארוכים, משימה מתמדת שמתחזקת ומוכחת על בסיס יומיומי.

נצלו את החדשות או האירועים היומיומיים הקשורים לנושא כדי לחדש את השיחה עם ילדיכם. דברו על כך בפתיחות כמשפחה וכמובן, כהורים, היו דוגמה להתנהגות נאותה.

פופולריים