הבנת דחיינות בגיל ההתבגרות

דחיינות בגיל ההתבגרות אינה קשורה לחוסר זמן או ניהול לא נכון בזמן
למרות איך דברים עשויים להופיע, דחיינות בגיל ההתבגרות אינה קשורה לחוסר זמן או ניהול לא נכון בזמן.
פעמים רבות, דחיית דברים היא סימן לפרפקציוניזם, פחד מכישלון וחוסר שליטה בדחפים. היום נציע כמה טיפים כיצד להתמודד עם דחיינות בגיל ההתבגרות.

בגיל ההתבגרות עולה כמות העבודה בבית הספר שילדים צריכים להתמודד איתה, כמו גם רמת האחריות שעליהם לקחת. לפעמים, צעירים עשויים להרגיש מוצפים, ולהרגיש שדחיית דברים היא הדרך היחידה לצאת. לעתים קרובות, דחיינות במהלך גיל ההתבגרות קשורה יותר לגורמים רגשיים ולא לבעיות ניהול זמן.

מהי דחיינות?

דחיינות היא הרגל של דחיית פעילויות או מצבים הדורשים את תשומת הלב שלנו. ויחד עם זאת, מעסיקים את זמננו בפעילויות לא רלוונטיות ונעימות יותר. במילים אחרות, דחיינות היא החלטה לא לעשות משהו למרות שאתה יודע שצריך. זה נותן עדיפות לנוחות לטווח קצר על פני אחריות.

למרות איך דברים עשויים להופיע, דחיינות בגיל ההתבגרות אינה קשורה לחוסר זמן או ניהול לא נכון בזמן. ברור שזו התנהגות מתחמקת שקשורה לחוסר היכולת לשלוט בדחפים של האדם ולנהל את הרגשות השליליים שלו.

המאפיינים של דחיינים

  • אימפולסיבי. הרגל זה נפוץ יותר בקרב אנשים אימפולסיביים ואלו שמתקשים בשליטה עצמית. לכן, זה נפוץ יותר בקרב בני נוער מאשר מבוגרים.
  • פרפקציוניסטים. אנשים שמפחדים מכישלון ושלא מרשים לעצמם לטעות ולו הקטנה ביותר. הצורך הזה בשלמות מייצר חרדה כזו שבסופו של דבר הם דוחים את הפעולה כדי לא להתמודד איתה.
  • סובלנות נמוכה לתסכול. מתבגרים שלא למדו כיצד להתמודד עם הקשיים שלהם עלולים להרגיש המומים מהמכשולים הקטנים ביותר. במקום למצוא פתרון חלופי, הם מרגישים לא מסוגלים. לכן, לעתים קרובות הם זורקים את המגבת עוד לפני שהם מתחילים.
  • חוסר ביטחון. אנשים עם מעט אמון בעצמם וביכולותיהם. מכיוון שהם תופסים את עצמם כבעלי משאבים אישיים מוגבלים, הם נוטים לדחות את הצורך להתמודד עם האתגר.
  • הפעלת יתר רגשית . אנשים שמתקשים לווסת את מצבם הרגשי יכולים בקלות להיות המום. הלחץ וחוסר הביטחון שכל אדם יכול להרגיש בנסיבות מסוימות מתגברים אצל אנשים אלה עד כדי כך שהם הופכים למשותקים.

דחיינות בגיל ההתבגרות: ההשלכות

כיצד להימנע מדחיינות בגיל ההתבגרות
כיצד להימנע מדחיינות בגיל ההתבגרות.

על ידי דחיינות, מתבגרים מוצאים הקלה רגעית מהרגשות השליליים שלהם. עם זאת, התנהגות זו מובילה לתוצאות ניכרות.

קודם כל, משימות ממתינות ולא גמורות מייצרות חרדה שגוברת מרגע לרגע. זה מוביל לתחושה של כאוס וחוסר אונים על החיים של האדם עצמו. מה שכן, זה מייצר תחושות של תסכול, של תקוע וחוסר יכולת לעשות הכל.

תלוי מה ילדים מתמהמהים, זה יכול להשפיע על החיים האקדמיים, החברתיים והעבודה שלהם. דחיית דברים לרגע האחרון תגרום למשימות שלא הסתיימו או שהושלמו בצורה גרועה, שיהיו לה השלכות על ביצועיו האקדמיים של אדם.

אבל דחיינות לא קשורה רק לשיעורי בית. בני נוער עשויים גם לדחות שיחות חשובות שגורמות להם להרגיש לא בנוח. ועושה זאת רק פוגעת במערכות היחסים הללו ככל שהנושא התלוי ועומד הופך למכביד יותר ויותר.

כיצד להימנע מדחיינות בגיל ההתבגרות

  1. חלקו את היעדים שלכם לצעדים קטנים ופשוטים. בכך, הריחוק והמטרה הבלתי ניתנת להשגה יהפכו למשימות קטנות יותר שלא נראות מפחידות או לא נעימות. כך, הדחף לדחות יהיה הרבה יותר חלש.
  2. תהיה מודע לחלוטין למה שקורה איתך. בעזרת טכניקות מיינדפולנס, נסו לראות אילו רגשות מניעים אתכם לרצות לדחות דברים. זיהוי פחד מכישלון או צורך בפרפקציוניזם יעזור לך להתמודד עם הרגש וגם להתגבר עליו.
  3. חפש משמעות ומוטיבציה. לפעמים אנחנו מסרבים לעשות משהו כי אנחנו שמים לב רק לאי הנוחות המיידית שהוא גורם לנו. אם נצליח להתמקד מדוע חשוב לעשות את מה שצריך לעשות, תהיה לנו מנה נוספת של מוטיבציה. אולי ללמוד למבחן במתמטיקה נראה לא נעים או משעמם, אבל זה מה שאני צריך לעשות אם אני רוצה להגשים את החלום שלי להיות רופא.
  4. השתמש בטכניקה של שתי דקות. משמעות הדבר היא חלוקת הפעילויות הממתינות שלך לאלו שתוכל לסיים תוך פחות משתי דקות ולאלה שייקחו זמן רב יותר. עבור הסט הראשון, הכלל ברור: עשה זאת, מבלי להתמהמה. לכל השאר, התחל לעשות אותם, אבל רק לשתי דקות. במהירות ובלי להבין זאת, תרוויח את האינרציה הדרושה לך כדי להמשיך. הרבה פעמים קשה יותר להתחיל מאשר להמשיך.

פופולריים