איך לעורר לעיסה אצל תינוקות?

ניצול השילוב של מזונות חדשים כדי לעורר לעיסה אצל תינוקות הוא הדבר המומלץ ביותר לעשות
לכן, ניצול השילוב של מזונות חדשים כדי לעורר לעיסה אצל תינוקות הוא הדבר המומלץ ביותר לעשות.
האם ידעת שמבוגרים צריכים לעודד תינוקות ללעוס? במאמר זה נספר לכם מדוע וכיצד עליכם לעורר לעיסה.

במהלך השנה הראשונה לחייהם, ילדים חווים שינויים שונים בדרך האכילה. לכן, ניצול השילוב של מזונות חדשים כדי לעורר לעיסה אצל תינוקות הוא הדבר המומלץ ביותר לעשות.

עבור חלק מהצעירים, מיומנות זו יכולה להיות קשה מאוד אם לא מתרגלים אותה מההתחלה. לכן, לימוד הטכניקה במהירות וחיזוק המבנים המעורבים חיוניים להתפתחות חלקה.

במאמר זה, נספר לכם מדוע כל כך חשוב לעודד תינוקות ללעוס ונחלוק כמה טיפים להנעת הקטנה שלכם.

חשיבות הלעיסה

לעיסה היא חלק מתהליך העיכול ומתרחשת לאחר בחירה וצריכת מזון. לאחר ריסוק המזון באמצעות לעיסה, נוצר בולוס המזון שנבלע על מנת להמשיך בעיכול והפרשה.

השיניים, הלסתות, המפרק הטמפורמנדיבולרי, הלשון, השפתיים, הלחיים והחך משתתפים בעיבוד המזון דרך הפה. שרירי הלעיסה אחראים על מתן ניידות למבנים אלו ומאפשרים ללסת להיפתח ולהיסגר.

התחלת אכילת מזון מוצק היא אבן דרך בלמידה של ילדים ומבוגרים ממלאים בה תפקיד מהותי.

הזמן המתאים להחדרת מזון הוא לאחר גיל 6 חודשים ומשם, תינוקות יכולים להתאמן בלעיסה. שילוב הדרגתי של מזון מוצק ומרקמים שונים עוזר לחזק את כל המבנים האחראים לפעולה זו.

חשוב שמבוגרים ישתתפו בהאכלה של תינוקות כדי שיצפו בהם, יחקו אותם וירגישו את הרצון לאכול את מה שהם רואים שמבוגרים אוכלים. בנוסף, פיקוח חיוני כדי למנוע כל סיכון לתאונה.

כדאי להבהיר שאם לשיני תינוקות לוקח זמן לצאת, הילדים הקטנים עדיין מסוגלים לטחון מזון עם החניכיים. לכן, חוסר השיניים אינו סיבה לא להציע אוכל. תינוקות קטנים חסרי שיניים יכולים ללמוד ללעוס בדיוק אותו הדבר.

למה לעורר תינוקות ללעוס

למה לעורר תינוקות ללעוס
למה לעורר תינוקות ללעוס.

לימוד ללעוס משלב מוקדם לא רק מפחית את הסיכון לחנק, אלא גם מספק יתרונות נוספים:

 • גירוי התפתחות נכונה של עצמות ושרירי הפנים.
 • הטבת עיכול: הלעיסה מקדמת את ייצור הרוק, מקלה על ספיגת חומרי הזנה, מייצרת תחושת שובע גדולה יותר ומפחיתה ריפלוקס ודלקת קיבה.
 • הגנה על חלל הפה: המרקמים השונים של המזון מעדיפים ניקוי עצמי של אלמנטים דנטליים. הסיבה לכך היא שמזונות רכים יותר, כמו פירה או חלב, נצמדים הרבה יותר לשיניים ומעדיפים התפתחות של עששת.
 • מפחית חרדה, מתח וכאבי חניכיים אצל תינוקות, במיוחד במהלך תהליך בקיעת השיניים.

כיצד לעורר לעיסה אצל תינוקות

לימוד ללעוס לא קורה בן לילה, מכיוון שזהו תהליך התבגרות. לכן, שילוב של מזונות בעלי מרקמים וטעמים שונים חייב להיעשות בהדרגה ובסבלנות רבה. כך, הילד לא רק מנהל חוויה חדשה אלא גם מיישם אותה ולומד אותה.

כמה מומחים מציעים לבצע אבולוציה מודרכת באספקת המזון בהתאם למאפייניו: תחילה מרקמים רכים, אחר כך מוצקים למחצה, מוצקים, ולבסוף, מרקמים קשים. התקדמות זו מאפשרת לילד לעורר את קולטני החישה השונים בפה, לחזק את השרירים ולתרגל את התנועות הנחוצות על מנת ללעוס.

כשיש אוכל שגורם לבעיות או דחייה אצל הקטן, לא צריך להכריח את הנושא. עדיף לנסות שוב כעבור מספר שבועות כאשר לתינוק יש נטייה אחרת או רכש מיומנויות אחרות לניהולו.

במקרה שהורים מבחינים בבעיה כלשהי בנוגע להאכלה של ילדם או שהם לא יכולים לעורר בצורה מספקת את הלעיסה, עדיף לפנות לרופא ילדים. ישנם שינויים תפקודיים, מבניים או תרבותיים מסוימים שיכולים להפריע ללמידה זו. למעשה, לפעמים יש צורך בהתייעצות עם קלינאי תקשורת.

טיפים לגירוי ללעיסה של תינוקות

כבר הזכרנו את החשיבות בהצעת מזונות בעלי מרקמים וטעמים שונים משלבי החיים הראשונים. אבל ישנן שיטות אחרות שעוזרות לעורר לעיסה גם אצל תינוקות:

 • תן לילד את אותו האוכל שמבוגרים אוכלים: אלא אם זה מזון מסוכן או קשה מאוד, אכילת אותם מנות מעודדת את הקטנים ללעוס כמו המבוגרים שהם צופים בהם.
 • אכלו עם הילד: הישיבה עם התינוק ליד השולחן ואכילה בו-זמנית מעדיפה את החיקוי של הפעולה. הגזמת תנועות לעיסה מועילה גם כן.
 • הימנעו מהסחות דעת: הסביבה בה הם אוכלים צריכה להיות רגועה וללא הסחות דעת. זה רגע אידיאלי לחלוק עם המשפחה.
 • אפשרו להם לאכול בעצמם: כאשר התינוק מסוגל לבחור את האוכל שהוא יאסוף ויאכיל את עצמו, זה מטפח את האוטונומיה שלהם ואת המוטיבציה שלהם לתרגל את כישוריו החדשים. אכילה בידיים מאפשרת להם לחקור מזון, מה שמשפר גם את המיומנויות המוטוריות והקואורדינציה שלהם.
 • הגבל מזון מסוכן: אין להציע מזון קשה, עגול או קטן מדי, מכיוון שהם מגבירים את הסיכון לתאונות.
 • היו סבלניים: הלמידה לוקחת זמן והיא מושגת בהתמדה ותמיכה. אין לכפות אותו, לערער עליו, להשוות אותו או להתעקש עליו.
 • היו מכבדים עם הילד: כדי שהמיומנות הזו תשולב ללא כל מתח, חיוני לכבד את העיתוי והבחירות של הילד.

ללוות את הלמידה

סקרנות היא הכוח המניע החשוב ביותר מאחורי למידה ויכולה להיות התמריץ הגדול ביותר להתפתחות הלעיסה של התינוק. לכן, חשוב לתת להם לחקור ולהתנסות בחופשיות.

ליווי צמוד, מכבד ואוהב של תהליך זה הוא העזרה הטובה ביותר שתוכלו לתת לקטן שלכם.