ילדים מגמגמים: טכניקות וטיפול

בואו נסתכל על כמה מהטכניקות בהן תוכלו להשתמש כדי לעזור לילדים המגמגמים
בואו נסתכל על כמה מהטכניקות בהן תוכלו להשתמש כדי לעזור לילדים המגמגמים.
תקשורת קשה לילדים המגמגמים. עבור חלק, בעיה זו נפתרת מעצמה, אך אחרים יזדקקו לטיפול.

אם אתה שם לב שלילדך יש בעיות בדיבור שלו, עליך להתבונן בדפוסי הדיבור שלו. מתי הם מגמגמים? מי הם בסביבה כשזה קורה? האם הם חוזרים על עצמם כל הזמן, או שזה קורה רק במצבים מסוימים? על ידי מענה על שאלות אלו, תוכל לפעול למען עזרה לילדים המגמגמים.

לפעמים, גמגום יכול להיות תורשתי. לכן, חשוב לברר אם מי מההורים היה בעבר עם אותה בעיה. מצב זה מופיע בדרך כלל בסביבות גיל שנתיים, וברוב המקרים, הוא חולף מעצמו עד שילדכם יהיה בסביבות גיל 4-6.

מה זה גמגום?

גמגום היא הפרעת תקשורת שבה יש הפרעות לא רצוניות בדיבור של האדם. הם חוזרים על הברות של מילים מספר פעמים ולעתים קרובות יש להם מתח שרירים. הסובלים ממנה מודעים לבעיה שלהם בדיבור, מה שיוצר פחד ולחץ בכל פעם שהם צריכים לדבר.

ילדים המגמגמים יחוו תסמינים שונים בהתאם לשלב ההתפתחות שבו הם נמצאים כאשר ההפרעה מופיעה. להלן ארבעה שלבים שבהם עשוי להופיע גמגום:

  1. שלב החזרות הראשוניות. אלה מתרחשים כאשר הילד מתחיל ללמוד שפה. הם יהססו ויחזרו על עצמם כשהם מדברים. זה מופיע בדרך כלל בגיל 3 שנים.
  2. שלב החזרה עוויתית. בשלב זה החזרות מטלטלות ואיטיות יותר. זה מופיע בדרך כלל בין גיל 6 ל-7.
  3. שלב אישור. ילדים המגמגמים בשלב זה יחוו הפרעות בדיבור, מה שגורם להם לחוש מבוכה. אז, הם יפסיקו לדבר. הילד חושב שיש בעיה בדרך שבה הוא מדבר.
  4. שלב מתקדם. בשלב זה, ילדים יגמגמו ללא הבחנה והגמגומים אף עשויים להיות מלווים בתנועות. כמו כן, הם עלולים להיתקל בבעיות נשימה.

איך לעזור לילדים מגמגמים

ישנן דרכים רבות ושונות לעזור לילדים מגמגמים. הטיפול בהם יהיה תלוי גם בשלב ההתפתחות בו הם נמצאים. בנוסף, ישנם ילדים שיתגברו על הגמגום באופן ספונטני ללא כל טיפול. עם זאת, עליך תמיד להעריך אם ההחלמה שלהם היא סופית או שהם עלולים לחזור ולהופיע בעתיד.

יש להתחיל בטיפול בסביבות גיל 6. כך תוכלו לנצל את העובדה שילדכם טרם הבין את השפה שלו במלואה. טיפולים שונים כוללים ריפוי בדיבור וטיפול פסיכולוגי. האפשרות האחרונה מיועדת לילדים המגמגמים בגלל פחד, מתח, חרדה, התנהגויות הימנעות וכו'.

בנוסף, לא כדאי לעקוב אחר כל טיפול באותו סדר. כמו כן, טיפולים מסוימים יהיו יעילים עבור חלק מהילדים, אך לא יעבדו עם אחרים. בגלל זה, חשוב למומחה להעריך ביסודיות את הבעיה של ילדך. לאחר מכן, המומחה יכול להתאים אישית את הטיפול שלו.

איך עובד הטיפול בילדים מגמגמים?

גמגום הוא הפרעת דיבור מסובכת. הקטן שלך יהיה תלוי בך וגם במומחה שלו לתמיכה. להלן יסודות הטיפול:

הטיפול בילדים המגמגמים יהיה תלוי בצרכיהם האישיים
כפי שניתן לראות, הטיפול בילדים המגמגמים יהיה תלוי בצרכיהם האישיים.

1. תקן את הטעויות שלהם ועזור לשנות את הלך הרוח השלילי שלהם. ילדכם עשוי לומר דברים כמו "אני לעולם לא אקבל את זה" או "אני טיפש". במקום זאת, למד אותם לחשוב חיובי ולהגיד, "אני יכול לעשות את זה", "הכל יסתדר מצוין", או "אני יכול להתמודד עם האתגר הזה".

2. השתמש בטכניקות נשימה והרפיה. עזרו להם לנהל את המתח והחרדה שהגמגום שלהם גורם.

3. נהל התנהגויות הימנעות במצבים אלו באמצעות טכניקות לשינוי התנהגות.

טכניקות מועילות לילדים מגמגמים

לפעמים, הטיפול עשוי שלא לתקן לחלוטין את הגמגום של ילדך. עם זאת, ישנן טכניקות אחרות שבהן תוכל להשתמש שיעזרו להם:

  • שמור על תקשורת יעילה.
  • שפר את שטף הדיבור שלהם.
  • השתתפות מלאה בבית הספר ובפעילויות חברתיות. אם האדם המגמגם הוא מבוגר, טכניקות אלו יסייעו להבטיח שהוא ישתתף בפעילויות בעבודה.

בואו נסתכל על כמה מהטכניקות בהן תוכלו להשתמש כדי לעזור לילדים המגמגמים.

טיפול פסיכולוגי קוגניטיבי התנהגותי

טיפול קוגניטיבי התנהגותי עוזר ללמד ילדים לזהות ולשנות כל מחשבה הגורמת לחרדה ופחד. המחשבות האלה רק מחמירות את הגמגום שלהם. בנוסף, טכניקה זו מסייעת לילדים לבנות את ההערכה העצמית שלהם, אשר עשויה להיות נמוכה כתוצאה מהגמגום. כמו כן, זה עוזר עם מתח וחרדה.

ריפוי בדיבור

ריפוי בדיבור מתבצע על ידי קלינאית תקשורת. אנשי מקצוע אלה מלמדים ילדים להאט את הדיבור שלהם כדי שיוכלו לזהות מה גורם להם לגמגם. בהתחלה, ייתכן שילדכם מדבר בקצב איטי יותר כדי שיוכל לזהות את הסיבה לגמגום שלו. עם זאת, הם יתחילו בהדרגה לדבר באופן טבעי יותר.

מכשירים אלקטרוניים

ישנם כמה מכשירים אלקטרוניים המסייעים בשטף הדיבור. אלו כמה דוגמאות:

  • מכונות קליטת קול מושהות
  • מכונה שתחקה דיבור כאילו אתה מדבר עם מישהו אחר
  • מכשירים שאתה יכול ללבוש לאורך כל היום

אינטראקציה בין הורה לילד

חיוני שהורים יעזרו בטיפול בילדם. אתה יכול לעזור להם לתרגל את טכניקות ההתמודדות שלהם עם גמגום. שאל את קלינאי התקשורת של ילדך כמה שיטות שהם מציעים לעשות בבית.

סיכום

כפי שניתן לראות, הטיפול בילדים המגמגמים יהיה תלוי בצרכיהם האישיים. פירטנו רק את הטכניקות והטיפולים הבסיסיים שילדכם יכול להשתמש אם הוא מתמודד עם הפרעת דיבור זו.

בנוסף, חשוב מאוד להתבונן בילד שלך. אם יש לך שאלות, עליך לפנות לאיש מקצוע כדי שיוכל לבצע הערכה יסודית של בעיית הדיבור של ילדך. לאחר מכן, הם יוכלו להנחות את הטיפול בילדך ולהמליץ על האפשרויות הטובות ביותר.

פופולריים