פיל הטלאים: חביב ספרות ילדים

אלמר פיל הטלאים
היום נגלה קצת יותר על אחת הדמויות האהובות בספרות הילדים: אלמר פיל הטלאים.
היום נגלה קצת יותר על אחת הדמויות האהובות בספרות הילדים: אלמר פיל הטלאים.

ישנם ספרים מסוימים בספרות הילדים שמסנוורים את הקהל שלהם בצורה ייחודית ומשמעותית. אחד מהם הוא ספר בכיכובו של פיל צבעוני העונה לשם אלמר. אלמר בולט בין ספרי הילדים עד כדי כך שנמכרו כשמונה מיליון עותקים.

להלן, נספר לכם קצת יותר על הגיבור הפנטסטי הזה ועל הסיבה – או הסיבות – להצלחתו העצומה.

מי זה אלמר הפיל הטלאי?

אם נהנית או הצלחת לשים יד על ספר של אלמר, אז אתה יודע על מה אנחנו מדברים. רק על ידי הצצה בספר, תגלו כריכה מלאה בצבעים ודיוקן של הדמות הראשית שלנו: אלמר.

עם זאת, כפי שאתה יכול לראות, אלמר אינו פיל כמו האחרים. בעוד שאלמר מוקף בפילים האפורים האופייניים שכולנו מכירים, העור שלו מלא במגוון רחב של צבעים.

הסיפור של אלמר

בתחילת הסיפור, אלמר מרגיש שונה לחלוטין מהאחרים בגלל הצבעים שלו. רגשות העצב והבושה שפולשים אליו מביאים אותו לברוח מהעדר, בחיפוש אחר תרופה שתעזור לו להיות כמו כולם.

לאחר ניסיונות רבים, הגיבור בסופו של דבר מבין שלהיות זהה לכולם זה מאוד משעמם. הוא אוהב להיות שונה! וחוץ מזה, הוא יזכה לתמיכת שאר העדר, שגם אוהב את אלמר כמו שהוא.

הערכים של הסיפור הפנטסטי הזה

למרות העובדה שהספר מיועד לציבור בן ארבע בערך, המסר והערכים שהוא מלמד עמוקים ומרגשים.

הערך שבולט אולי ביותר הוא קבלה עצמית - לאהוב את עצמך בדיוק כפי שאתה.

כפי שציינו קודם, אלמר הוא פיל טלאים צבעוני. העור שלו עושה אותו שונה לחלוטין משאר העדר שלו. רחוק מלהתייחס לגיוון כאל משהו שלילי, הסיפור הזה עושה את ההיפך ומתייחס אליו בצורה מאוד חיובית.

אחד מהם הוא ספר בכיכובו של פיל צבעוני העונה לשם אלמר
אחד מהם הוא ספר בכיכובו של פיל צבעוני העונה לשם אלמר.

למעשה, כל העדר שאלמר משתייך אליו משקף את החיוביות הזו, שכן הם עצמם שמחים על כך שהוא שונה. וזה מוביל אותנו לשני ערכי יסוד נוספים שהספר הזה מעודד: כבוד לזולת ושילוב.

בריונות נוכחת יותר ויותר הן בתוך הכיתה והן מחוצה לה מגיל צעיר. הדבר נובע, במקרים רבים, מהשימוש באינטרנט וברשתות החברתיות.

מסיבה זו, חיוני להעביר את מערכת הערכים הזו לילדים, שעליהם ליישם בחייהם. עלינו ללמד אותם את החשיבות של קבלת כל חבריהם לכיתה, ללא קשר לרקע, מראה, העדפות או אמונות שלהם.

ערך נוסף שמאוד נוכח בסיפורו של הפיל הטלאי הזה הוא זה של קידום הערכה עצמית. בסיפור אנו רואים כיצד אלמר הוא הראשון שרוצה לשנות כי הוא לא מרגיש בנוח עם צבעי העור שלו.

עם זאת, לאט לאט, ותמיד בעזרת החבילה שלו, הוא לומד להעריך יותר ויותר את השוני שלו.

ספרים מהאוסף של אלמר

למרות שהצלחתו של הפיל הייחודי הזה היא די עדכנית, הראשון מבין ספריו פורסם למעשה ב-1968 על ידי דייוויד מקי.

נכון להיום, ישנם 41 ספרים המרכיבים את האוסף, כל אחד עוסק בנושאים פשוטים שונים לילדים. וכמובן, אלמר הוא הדמות הראשית של כולם.

סדרת ספרים זו מסייעת לילדים לעבוד על מושגים וערכים אחרים, מלבד אלו שכבר הזכרנו לעיל. צבעים, בעלי חיים שונים ואקלים שונים המתרחשים במהלך השנה הם חלק מהנושאים הבולטים ביותר.

למרות שאלמר הוא הגיבור הבלתי מעורער של הסיפורים הללו, בחלק גדול מהם הוא מלווה בחיה אחרת. המחבר של אוסף הספרים הפנטסטי הזה מודע לאהבה שילדים חשים לבעלי חיים, וזו הסיבה שהוא כלל כל כך הרבה מהם.