מבחן הבית: צוהר לעולמו הרגשי של הילד

מבחן הבית פשוט מורכב מלבקש מהילד לצייר בית כראות עיניו
מבחן הבית פשוט מורכב מלבקש מהילד לצייר בית כראות עיניו.
ילדים אוהבים לצייר, ובתים הם אחד המרכיבים החוזרים ביותר ביצירותיהם. אבל האם אתה יודע את כל המידע שניתן לקבל מהציורים האלה? למד על מבחן הבית.

ציור היא אחת הפעילויות האהובות על ילדים. וכל מי שבילה איתם יידע שבתים הם אחד האלמנטים החוזרים ביותר בציורים שלהם. עם זאת, משהו כל כך פשוט וטריוויאלי לכאורה יכול לספק לנו נתונים חשובים ומעניינים על עולמם הרגשי של הקטנים. מסיבה זו, אנו הולכים לבחון לעומק את מבחן הבית. ממה הוא מורכב ואיזה נתונים הוא יכול לחשוף לנו?

מבחן הבית נכלל במה שנקרא מבחנים השלכתיים. או, ליתר דיוק, בתוך אלה הגרפיים או האקספרסיביים. זה אומר שהציורים שילד יוצר יכולים לפתוח צוהר אל הלא מודע שלו... לחוויות האינטימיות ביותר שלהם.

המאפיין של מבחנים אלו הוא שהאדם אינו יודע מה מוערך איתם וכיצד. לכן, רמת ההתנגדות או המניפולציה היא מינימלית. במיוחד במקרה של ילדים, שעבורם ציור הוא פעילות כל כך טבעית ויומיומית.

מהו מבחן הבית?

מבחן הבית פשוט מורכב מלבקש מהילד לצייר בית כראות עיניו. חשוב לא להעיר הערות שעלולות להשפיע על הציור שלהם. הקפד לאפשר להם לבצע את הפעילות בצורה חופשית לחלוטין.

כשהם יסיימו, תצטרכו להסתכל על כמה היבטים של יצירתם שיודיעו לכם על היבטים שונים של ילדכם. לדוגמה, הרגשות, האישיות והיחסים החברתיים שלהם.

איך לפרש את מבחן הבית?

כדי לקבל נתונים רלוונטיים מהציור, עלינו להסתכל על הצורה, הגודל, הצבעים והאלמנטים המרכיבים את הבית. עם זאת, חשוב להדגיש כי לאחר מכן עליך לאשר את התוצאות עם סוגים אחרים של בדיקות. בנוסף, הפרשנויות שלך חייבות להיות גלובליות ואתה לא יכול לקחת את המשמעות של אלמנט כמשהו קובע.

גודל

ילדים פתוחים, מוחצנים וחברותיים מציירים בדרך כלל בתים גדולים. הם נוטים להיות ילדים עליזים שתופסים את ביתם כמקום מסביר פנים ומלא ברווחה. להיפך, בתים קטנים מצביעים על כך שהילד ביישן, מסויג או מופנם ועשוי לחוש רמה מסוימת של חרדה חברתית.

מבחן הבית נכלל במה שנקרא מבחנים השלכתיים
מבחן הבית נכלל במה שנקרא מבחנים השלכתיים.

לעומת זאת, כאשר הבית גבוה באופן משמעותי, הדבר עשוי להעיד על צורך של ילד להתבגר במהירות ולקבל עצמאות. באופן דומה, אם זה נמוך מדי, זה עשוי להצביע על כך שהילד מרגיש חרדה, דיכוי או דאגה.

דלתות וחלונות

דלתות וחלונות מייצגים את מערכת היחסים של הילד עם סביבתו, את הפתיחות שלו כלפי חוץ. לכן, אם הם לא מציירים דלת או שהדלת קטנה מדי, סביר להניח שהילד רוצה לבודד את עצמו ולהתרחק מהסביבה ומהיחסים החברתיים. זה יתחזק אם הדלת סגורה או עם מנעול או מנעול.

מצד שני, אם הדלת גדולה ופתוחה, זה יעיד שהילד ידידותי ונהנה ממערכות יחסים. ייתכן אפילו שיש לו נטייה להיות תלוי יתר על המידה באחרים.

חלונות גדולים, לעומת זאת, מראים ילד שפתוח ולהוט לחקור וללמוד. בעוד שחלונות קטנים עשויים להצביע על זהירות מסוימת, זהירות וחוסר אמון ביחסים עם אחרים.

גג וארובה

הגג מייצג יצירתיות ופנטזיה. לפיכך, גגות גדולים, גגות משופעים או גגות התלויים על הקירות מעידים על יכולת דמיון רבה. להיפך, בית ללא גג יהיה סימן ליצירתיות נמוכה. בנוסף, אם הרעפים מצוירים בצורה מפורטת, אז אתה מסתכל על אישיות רציונלית והגיונית יותר. אם הגג שטוח, עלולה להיות תחושת דיכוי עקב חינוך נוקשה מדי.

יחד עם זאת, הארובה והעשן היוצא ממנה הם סמל ליחסים משפחתיים. לכן, אם האלמנטים הללו קיימים, הם יעידו שהילד תופס את ביתו כמקום חם ונעים ושיש תקשורת משפחתית טובה. היעדרם יסמן בית קר או חוסר תקשורת.

התועלת של המבחן הביתי

האמור לעיל הם רק חלק מההיבטים הרבים שעלינו לבחון כדי לפרש את מבחן הבית שכן, כדי לקבל נתונים מהימנים, עליך לפרש את כל המרכיבים כמכלול.

יתרה מכך, למרות שמדובר במבחן אינדיקטיבי שיכול לספק מידע מעניין ובעל ערך, חשוב לאשש אותו מאוחר יותר עם מכשירים אחרים אובייקטיביים יותר.