אינטליגנציה מרחבית אצל ילדים: כיצד לזהות ולפתח אותה

היכולת לזהות את עצמך ואובייקטים שונים במרחב היא אות לאינטליגנציה מרחבית טובה
היכולת לזהות את עצמך ואובייקטים שונים במרחב היא אות לאינטליגנציה מרחבית טובה.
מודעות מרחבית חשובה מאוד לילדים כדי לפתח מיומנויות אחרות. במאמר זה תלמדו עוד על אינטליגנציה מרחבית.

היכולת לזהות את עצמך ואובייקטים שונים במרחב היא אות לאינטליגנציה מרחבית טובה. אבל, מה זה בדיוק?

אינטליגנציה מרחבית מוגדרת כיכולת להבין את המרחב ואת מאפייניו. בנוסף, זו מיומנות שקל לזהות. למשל, כשאתה מרכיב פאזל, כשאתה זוכר תמונות או מזהה חפצים, כמו דגמי מכוניות. במקרים אלו, העדיפות היא לעבד תמונות לפני מילים.

"אינטליגנציה מרחבית מספקת יכולת חשיבה בתלת מימד. היא גם מאפשרת לפרט לתפוס, ליצור מחדש, לשנות ולשנות תמונות חיצוניות ופנימיות. בנוסף, היא מאפשרת לאנשים לעבור במרחב, להזיז אובייקטים, ליצור ולעבד מידע גרפי. "

- ל. קמפבל -

למעשה, מומחים קובעים שאין לזה שום קשר לגירויים תחושתיים מהתמונות. לעומת זאת, הם מתייחסים לזה ל"עין הנפש", שמבינה דימויים והופכת אותם לציורים, רעיונות, חפצים ויצירות. כך, אדריכל מדמיין בניין שאינו קיים, או פסל רואה צורה בפיסת שיש.

כאשר ילדים מפתחים אינטליגנציה מרחבית טובה, הם כנראה יצליחו בתחומי STEAM (מדע, טכנולוגיה, הנדסה, אמנות ומתמטיקה).

אינטליגנציה מרחבית אצל ילדים: כיצד לזהות אותה

שמתם לב שהילדים שלכם מתמצאים בקלות? האם הם אוהבים לבנות דברים והם עושים את זה ממש טוב? הסיבה לכך היא שהם פיתחו אינטליגנציה מרחבית טובה. לכן, יש להם הבנה מיוחדת של מידע חזותי וממדי חלל.

בעקבות רעיון זה, ילדים עם התפתחות טובה של יכולת מרחבית חולקים מאפיינים מסוימים. להלן החשובים ביותר:

  • כישורי התבוננות גדולים.
  • התמצאות טובה.
  • הם נהנים לצייר, לעצב ולבנות.
  • יכולות להרכיב פאזלים ולפתור מבוכים.
  • יכולות מיוחדות לקריאת מפות, עיצובים וגרפיקה.
  • הם טובים בלשחק משחקי וידאו.
  • הם אוהבים מכשירים וחפצים מוזרים, ומתעניינים לגבי התפקוד שלהם.
  • יכולות להרכיב, לפרק ולהמציא חפצים.

האם אתה יכול לשפר או להגביר את האינטליגנציה המרחבית?

ישנן פעילויות רבות המסייעות לילדים לשפר את התפתחות האינטליגנציה המרחבית. לאחר מכן, נזכיר כמה פעילויות שילדים יכולים לעשות בבית הספר או בבית:

לשחק משחקי וידאו

משחקי וידאו משפרים קשב חזותי ומיומנויות סיבוב מנטאלי. זה מתייחס ליכולת להבין אובייקט מנקודות מבט שונות.

צור קולאז'ים

גזרו מגזינים, ניירות, תמונות וכו' לחתיכות. לאחר מכן, בקשו מילדיכם להכין קולאז' על פיסת קרטון. לבסוף, הקולאז' הזה צריך לבטא מסר מאוזן.

בנה עם בלוקים

אינטליגנציה מרחבית אצל ילדים: כיצד לזהות אותה
אינטליגנציה מרחבית אצל ילדים: כיצד לזהות אותה.

שימוש בלוקים לבניית דברים הוא תהליך קסום שמקדם פיתוח אינטליגנציה מרחבית. כתוצאה מכך, ילדים יזכו לראות כיצד משהו שטוח הופך לאובייקט תלת מימדי.

השתמש בשפה מרחבית

שוחח עם ילדיך על מיקומים מרחביים באמצעות אוצר מילים הקשור לנושא. זה יגרום להם להתעניין ומוטיבציה יותר להשתתף.

לכן, כדאי להשתמש בשפה מרחבית כדי לעזור לקטנטנים לפתח אינטליגנציה מרחבית, ולחשוב בתלת מימד. לדוגמה, החלף מילים ניטרליות, כמו "כאן" ו"שם "במילים ספציפיות יותר, כמו "מעל", "למטה", "בין", "קרוב" ו"רחוק". מאוחר יותר, תראה כיצד ילדים מתחילים להשתמש במילים אלו ולאתר חפצים ביתר קלות.

לעשות מלאכת יד ואומנות פלסטית

אומנויות פלסטיות, כמו ציור, ציור ופיסול, גורמות לילדים להעביר תמונה נפשית לאובייקט דו- או תלת-ממדי. יתר על כן, פעילויות אלה כוללות מלאכת יד, במיוחד אלה הכוללות חפצים ממוחזרים. זה יהיה חשוב במיוחד מכיוון שהוא גורם לילדים ליצור אובייקט חדש מאובייקט ישן.

דמיינו דרכים נפשיות לשיפור פיתוח האינטליגנציה המרחבית

משחקי ארמון הזיכרון יעילים למדי לשיפור התפתחות האינטליגנציה המרחבית. כדי לעשות זאת, עליכם לדמיין שאתם מסתובבים בביתכם, עוברים בין החדרים השונים וזוכרים את מיקומם של החפצים השונים. לאחר שתעשה זאת, תזכור דברים בקלות רבה יותר.

לשחק שחמט

יצירת אסטרטגיות שחמט היא מיומנות של אינטליגנציה מרחבית, מכיוון שאתה צריך לדמיין מה קורה ללוח לאחר מהלך מסוים. על ידי כך, אתה יכול לבחור את המהלך הטוב ביותר.

הרכבת פאזלים

פאזלים אמיתיים או וירטואליים יכולים להפוך לדרך ממש מהנה לשפר את הפיתוח של אינטליגנציה מרחבית. אפילו הקובייה של רוביק יכולה להיות בחירה טובה מאוד לילדים.

צייר סקיצות כדי להגביר את האינטליגנציה המרחבית

מכיוון שילדים אוהבים לצייר, כדאי להשתמש בזה על ידי ללמד אותם לצייר סקיצות או עיצובים של חדר השינה, הבית, בית הספר שלהם וכו'. בנוסף, הם יכולים לתרגל ציור באמצעות נקודות מבט שונות.

אינטליגנציות מרובות

לאחר שד"ר הווארד גרדנר הציע את הרעיון של אינטליגנציות מרובות ב-1983, המדע הכיר בכך שיש מימדים שונים שמתערבים בהתפתחות של כל אדם.

תיאוריה זו קובעת שלכל אדם יש אינטליגנציות שונות, המתייחסות למושגים מסוימים: מושגים אינטלקטואליים, רוחניים, טבעיים, פיזיים, לשוניים, לוגיים, אמנותיים, חברתיים ומרחביים. עם זאת, מכיוון שכל אדם הוא ייחודי, השילוב של האינטליגנציות הללו יהיה שונה בהתאם לכל מקרה ומקרה.

לסיכום, חשוב להדריך ילדים לפתח את האינטליגנציות שלהם, על ידי כיבוד האינדיבידואליות שלהם. זה כולל אינטליגנציה מרחבית, שתהיה שימושית מאוד לשיפור הביצועים שלהם בבית הספר ובחיים האישיים שלהם.

פופולריים